Başa Dön
×
ANASAYFA HABER & DUYURU HİZMETLERİMİZ FİRMALAR ANTALYA SERBEST BÖLGESİ HAKKIMIZDA MULTİMEDYA İLETİŞİM
Haber ve Duyuru Sayfaları

« Önceki Sayfa 2.11.2021 Antalya`dan yılın ilk 7 ayında 21 adet yat ihracatı gerçekleştirildi

Türkiye`nin yat üretiminde üst sıralarda yer almasında büyük bir role sahip Antalya Serbest Bölge&rsquode bu yılın 7 aylık döneminde 21 adet lüks yat tamamlanarak denize indirildi.

 

Antalya Serbest Bölge&rsquode, Türk mühendislerinin tasarımı ve işçilerinin de emeğiyle 10 metrelikten 90 metreliğe kadar lüks yatlar inşa ediliyor.

 

Bölge içinde faaliyet gösteren 21&rsquoi yabancı sermayeli 48 yat firması tarafından ağırlıklı sipariş üzerine yapılan yatların yüzde 95&rsquoi yurtdışına satılıyor. Lüks yat üretiminde dünya markası haline gelen bölgede faaliyet gösteren firmalara, İtalya&rsquodan İngiltere&rsquoye, ABD&rsquoden Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri&rsquone kadar onlarca ülkeden yat siparişi geliyor.

 

Antalya&rsquoda hizmete giren 2 bin ton kaldırma kapasiteli gemi asansörü ile 560 ton kaldırma kapasiteli vinç yatırımı, bölgenin cazibesinin artmasında önemli rol oynuyor. Zenginlerin salgın sürecinde kalabalıktan uzak izole tatile yönelmesi de lüks yatlara olan talebin artmasındaki en önemli etkenler arasında yer alıyor.

 

CİDDİ ARTIŞ OLDU

 

Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, salgına rağmen bölgede üretimin hiç durmadığını, geçen yıllara göre de arttığını söyledi.

 

Salgın sürecinde de gerekli önlemler alınarak lüks yat sipariş görüşmelerinin devam ettiğini dile getiren Gürses, &ldquoSalgın sürecine rağmen bölgemizde hareketlilik devam ediyor. Tekne indirme ve bindirme operasyonlarımız sürüyor. Rıhtım yatırımlarının devreye girmesiyle sipariş görüşmelerinde ciddi bir artış gözlemledik. Önümüzdeki dönemlerde bölgemizde yat sektöründeki katma değer daha da ivme kazanacak. Salgına rağmen ihracatta artış söz konusu, istihdam da çok iyi durumda&rdquo diye konuştu. Özellikle marttan sonra ciddi bir yoğunluk yaşandığını belirten Gürses, bu yoğunluğun eylüle kadar sürdüğünü kaydetti.

 

21 YILDA 500 ADET LÜKS YAT

 

Gürses, Antalya Serbest Bölge&rsquode yat yapım faaliyetlerinin 2000&rsquode başladığını anımsatarak ilk yıl 3 yat üretiminin gerçekleştiğini ve ileriki yıllarda üretimin artarak devam ettiğini dile getirdi.

 

Sektörün bölgede kısa sürede ivme kazandığını aktaran Gürses, bu yıl temmuz itibarıyla teslim edilen 21 adet yatla 21 yılda suya indirilen yat sayısının 500&rsquoe ulaştığını bildirdi. Bölgede üretilen farklı boyutlardaki 500 adet yatın satış değerinin yaklaşık 1 milyar 300 milyon dolar olduğunu vurgulayan Gürses, şöyle devam etti:

 

&ldquoBuradaki firmalarımız dünyanın her yerine satış yapıyor. Yat sektöründe İtalya ve Hollanda öncü ülke konumunda. Türkiye ise şu anda üçüncü sırada. İşçilik, kalite, altyapı bakımından hiçbir eksiğimiz yok, çok güzel yatlar üretiliyor. Antalya Bölge de yat sektöründe dünyada marka değerine ulaştı.&rdquo Gürses, sektörün gelişmesinin istihdamı da pozitif yönde etkilediğini belirterek Serbest Bölge&rsquode yat sektöründe 2 bin 500 kişinin istihdam edildiğini kaydetti.