ANA SAYFA » HABER & DUYURU »

4/12/2021

560 Ton kapasiteli yatları denize indirme, kaldırma, taşıma vinci ilk operasyonunu gerçekleştirdi.


560 TON KAPASİTELİ YATLARI DENİZE İNDİRME, KALDIRMA, TAŞIMA VİNCİ İLK OPERASYONUNU GERÇEKLEŞTİRDİ    

            ASBAŞ Antalya Serbest Bölgesi’nde 2000-2020 yılları arasında toplamda 1,3 milyar dolar değerle 479 yat ihraç edilirken, sipariş esasına dayalı üretim yapan yat firmalarımız dünyanın her yerine ihracatlarını sürdürüyor ve ürettikleri yatlar da özellikle uluslararası arenada önemli ödüller kazanmaya devam ediyor.  Bu bağlamda çalışmalarına hız veren ASBAŞ Antalya Serbest Bölge Yönetimi, bölgenin başarılı tersanelerinin sadece üretim de değil aynı zamanda bakım onarım alanında da önemli bir merkez haline gelebilmesi için Rıhtım Projesi kapsamında Rıhtım genişletme ile Ship Lift (gemi asansörü) projesinin bir ayağı olan 560 ton taşıma kapasiteli Travel Lift’in (tekneleri suya indirme, kaldırma, taşıma vinci) imalat ve montaj aşamaları tamamlayarak, 12.04.2021 tarihinde ilk denize indirme operasyonu başarıyla gerçekleştirdi.

            Antalya Serbest Bölgesi’nde kapalı alanlar toplamı 325.919 m2 olmakla birlikte, bu alanların %54’luk kısmını (176.609 m2) yat firmaları oluşturuyor. Yat bakım onarımı için ayrıca firmalara 25.000 m2 açık alan kullanıma açıldı.  15.000 m2’lik Rıhtım alanı, 25.000 m2’lik yat bakım onarım sahası ile birlikte toplamda 216.609 m2’lik bir operasyon alanına sahip olacak Antalya Serbest Bölgesi, Yatçılık sektöründe 45 firması ve Ship Lift ile Travel Lift yatırımlarıyla birlikte değerlendirildiğinde yalnız Türkiye’de değil dünyada da bir ilk olacak.

 

HEM ZİYARET HEM TİCARET

            Özellikle Akdeniz çanağı ve Orta Doğu ülkelerinden gelen lüks yatların odak noktası olması beklenen bölge istihdam, üretim ve dış ticarete olan katkısını arttırarak devam ettirmekle kalmayacak, bölge turizmine de önemli katkılar sağlayacak.

            Travel Lift yatırımı ile 560 tona kadar olan yatlar denizden karaya alınarak, 25.000 m2’lik bakım onarım sahasında bakımları yapılacak ve daha sonra da aynı sistemle denize indirilerek sahiplerine güvenli bir şekilde teslim edilecek. Yatların bakım sürecinde sahipleri Antalya’nın eşsiz doğal güzellikleri, dünyaca meşhur otelleri ve golf sahalarından yararlanabilecek ve Antalya turizmine de katma değer sağlayacak.

 

İLK ÇEYREKTE 208 MİLYON $ TİCARET HACMİ

            Bölgede hizmet veren 83 firma içerisinde yatçılık sektörü dışında tekstil, medikal, elektronik, tarım, makine-metal-inşaat, maden ve kimya sektörlerinden firmalar da yer alırken yılın ilk çeyreğinde 208 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşıldı. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine oranla %9’luk bir artış yakalandı. Halen devam etmekte olan yatırım projeleri sonucunda rıhtım alanının genişlemesi ve 2000 ton kapasiteli Ship Lift’in (Gemi asansörü) operasyonlara başlaması ile bölgemizde hem ticaret hacmi hem de istihdam artmaya devam edecek.